Zásady pro dimenzování
Aby vám solární systém pracoval co nejlépe, je nutné, aby byl navržen pro skutečné místní podmínky. Je nutné si uvědomit, kde je nejlepší systém umístit a rozhodnout se pro jeho případné zastínění. Základem je zjištění skutečné spotřeby teplé vody. Rozmyslet si musíte, k jakému účelu bude solární systém využit. V případě, že jej využijete k ohřevu vody v bazénu, musíte si stanovit, jakým způsobem bude prováděna regulace,zda budete vyžadovat přitápění a způsob napojení systému na klasický zdroj energie.
Dimenzování je závislé na:
- lokalitě, v níž se solární systém nachází – s tím souvisí také intenzita slunečního záření a počet hodin slunečního svitu. Jiná délka a intenzita slunečního záření je ve městě, na horách nebo na venkově.
- chod nepříznivých meteorologických jevů, kterými mohou být vítr či námraza. Tyto jevy určují tepelné ztráty kolektorů.
- střešním sklonu – v letních měsících je doporučován sklon 30°. V zimních měsících je to pak stupňů 60.
- spotřebě teplé vody
- spotřebě tepla na vytápění – to platí pouze pro solární přitápění
- orientaci střešní roviny ke světovým stranám – nejideálnější je umístit solární systém na jižní nebo jihozápadní světovou stranu. Zde totiž nejvíc slunce svítí. Největší intenzity pak dosahuje kolem 14. hodiny odpoledne. V této době jsou také nejnižší tepelné ztráty. V případě, že jste se rozhodli pro systém s automatickým natáčením kolektorů za Sluncem, musíme vás upozornit, že je to značně neekonomické.
- požadovaném stupni pokrytí potřeby energie solární energií
- množství stínících překážek – abychom dosáhli co největšího efektu, je vhodné systémy nezastiňovat.
- délce potrubních rozvodů – má být co nejkratší
- umístění – při rozhodování, kam solární systém umístit je důležité, kam střecha směřuje a jestli vůbec daný systém unese. V případě, že ne, je možné využít štítovou střechu, střechu garáže či pergoly.